Nagy szerepe van az aranyér keletkezésében a táplálkozásnak. A civilizált emberiség étrendje növényi rostokban, salak anyagokban szegény.
Ez elősegíti a székrekedést, és így közvetve az aranyér kifejlődését. Megfigyelték, fiogy a növényi rostokban gazdag táplálékon élő népek (például az afrikai bennszülöttek) között az aranyér viszonylag ritka.
Kismedencében fellépő problémák
Az aranyér kifejlődését azok a tényezők is elősegítik, amelyek a kismedence űrterét szűkítik (térszűkítő folyamatok), és így a gyűjtőerekben pangást okoznak.
A terhesség második felében a megnagyobbodott méh nyomja a medence gyűjtőereit, ez pangást okoz és aranyér kialakulásához vezethet. A terhesség első felében az aranyér oka a kismedence vérbősége és a megváltozott hormonális helyzet.
A medencében elhelyezkedő daganatok (petefészek-, méh-, béldaganatok) is mechanikus hatásukkal, a hasüregi nyomás növelésével okoznak aranyeret.
A túl erős hasprés hatása
Az erős haspréssel járó fizikai munka hajlamosíthat aranyérre.
Bizonyos betegségek is fokozott préseléssel járnak, például a hosszan tartó köhögés, hányás, prosztatamegnagyobbodás vagy húgycsőszűkület miatti vizelési nehézség.
A szoros haskötő vagy karcsúsító fűző is növeli a hasűri nyomást.
További hajlamosító tényezők
Néhány hajlamosító tényezőt említünk meg végül.
Ilyen lehet az
– idős kor;
– a hosszú betegség;
– a legyengült állapot;
– egyes elmebetegségek vagy pszichés problémák;
– a forró klímán való hosszabb tartózkodás (kiszáradás);
– az elhízás;
– bizonyos drogok, gyógyszerek (például ópiátok, kodein) tartós alkalmazása.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?