A tápcsatorna legalsó szakaszán, a végbélnyílás tájékán megjelenő csomót a mindennapi életben egyszerűen aranyérnek nevezzük.
Az elnevezés a német ‘Goldene Ader’ szó szerinti fordítása. ⇒A máj bizonyos betegségeinek következtében kialakuló májzsugorodás gátolja a hasi gyújtóerekből a vér elfolyását, ezért a hasi erekben nő a vérnyomás. Emiatt aranyeres csomók is létrejöhetnek.
Az aranyeres csomók megrepedését kísérő vérzés csökkenti a nyomást, vagyis a betegnek nagy megkönnyebbülést okoz “aranyat ér“. Úgy gondolták, hogy ilyenkor maga a természet orvosi beavatkozás nélkül is helyreállítja a rendet, meggyógyítja a beteget.
Az aranyeres csomó orvosi neve ‘nodus haemorrholdalis’ (kiejtése: nódusz hemorroidálisz). A háziorvosi rendelőkben, a szakrendelőkben, a kórházakban kiadott orvosi igazolásokon, zárójelentéseken ez a név szerepel.
A ‘nodus’ szó csomót jelent. A ‘haemorrholdalis‘ kifejezés a görög ‘haima‘ (jelentése: vér) és ‘rheo‘ (jelentése: folyni) szavak összevonásából származik. Szó szerint azt fejezi ki, hogy ezekből a csomókból gyakran folyik vér.
Ha már az elnevezéseknél tartunk, itt kell megemlítenünk a szakrendeléseket ⇒ A proktológiai rendelés a görög ‘proktosz‘ szóból eredeztethető, mely végbelet jelent. A proktológia a gyakorlatban a végbélnek, a végbélnyílásnak és környékének betegségeivel foglalkozó tudomány.
Az ‘anus‘ (kiejtése: ánusz) a végbélnyílás, a ‘rectum‘ (kiejtése: rektum) a végbél megjelölésére használt orvosi kifejezések.
Többet is szeretne megtudni az aranyérről? KATTINTSON IDE >>>
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?