Injekciós kezelés (szkleroterápia)
Az eljárás alkalmas az I. és II. fokú belső aranyérbetegség kezelésére. A beavatkozás késői hatását, eredményességét tekintve elmarad a gumigyűrűs lekötés és a műtéti kezelés mögött. Egyes, nagy tapasztalattal rendelkező és sok beteget kezelő külföldi intézetek az injekciós kezelés jó eredményeiről számolnak be. Hazánkban a módszer nem terjedt el.
Az aranyeres csomó tágult erei közé fecskendezett oldat gyulladást idéz elő, és annak hegesedés lesz a következménye. A hegszövet szűkíti, elzárja a tágult ereket, és így jelentősen zsugorítja a csomót.
Az aranyeres csomók bizonyos időközönként végzett, egyenkénti kezelése helyett törekedni kell az egy alkalommal megoldható teljes kezelésre. Az eredmények tekintetében különbség nincs, viszont az egyszeri bejövetel, az egyszeri kezelés és a kellemetlenségek egyszeri elviselése előnyt jelent. Ha a körültekintően elvégzett egyszeri kezelés után a tünetek továbbra is megvannak, akkor más kezelési módszert kell választani.
Gumigyűrűs lekötés
Az I., II. és III. fokú belső aranyérbetegség kezelésére egyaránt alkalmas ez a módszer. A beavatkozás érzéstelenítést nem igényel. A fogazott vonal alatti betegségek kezelésére — ilyen a külső aranyeres csomó is — nem alkalmas.
Amennyiben a belső csomókhoz egyéb betegség (például a végbélnyílás berepedése) is társul, akkor műtét ajánlott. Az eljárás nem jár több kellemetlenséggel, mint az injekciózás, viszont lényegesen eredményesebb. Az I. és II. fokú aranyérbetegség kezelésében a műtét sem hatásosabb a gumigyűrűs lekötésnél. Az általánosan elterjedt ambuláns módszerek közül ez a legjobb.
A beavatkozás lényege, hogy egy eszköz segítségével az aranyeres csomó tövére két gumigyűrűt helyeznek. A gyűrűk elszorítják az aranyeret tápláló ereket, ezért az elhal. A kezelés után 2—5 nappal — de általában egy héten belül — az elhalt csomó leesik, és a helyén egy kis fekély marad vissza. A betegnek be kell tartania a diétás utasításokat, és napi kétszeri ülőfürdőzés ajánlott.
Utóvérzés a kezelés közvetlen következményeként, illetve a gyűrű leesésekor jelentkezhet, de a kórházi ellátást igénylő vérzés rendkívül ritka. A gyűrű leesése után berepedés formájában visszamaradó és tartós panaszt okozó fekély szintén alig fordul elő. A módszer alkalmazását követően kialakuló ritka szövődmények közül említésre méltó még a gyűrű lecsúszása, a külső aranyeres csomók trombózisa, gyulladásos elváltozások, szűkületek kialakulása, vizelési nehezítettség.
A legjobb eredmények természetesen az I. fokú betegség kezelését követően várhatók. A kezelés hatékonysága nem függ a kezelt csomók számától. A több gyűrű felhelyezésével a végleges ellátásra törekvő egyszeri kezelés éppoly hatásos, mint az egy alkalommal csak egy csomót gyűrűző, többszöri bejárást igénylő. Az egy alkalommal több csomót gyűrűző módszernek a közvetlen kellemetlenségei kifejezettebbek. Ha 3—4 beavatkozásnál többre lenne szükség, akkor inkább a műtét választandó.
Fagyasztásos kezelés
Az eljárás a gyors fagyasztás utáni gyors felolvadás által okozott sejtkárosodáson alapszik. Helyi érzéstelenítőszer adása mellett a belső és a külső aranyeres csomók kezelésére egyaránt használják. Az alkalmazott fagyasztó erősségétől függően (folyékony nitrogén —196 °C, folyékony nitrogén-oxidul —89 °C) a fagyasztás időtartama különböző. Az elhalt csomó körülbelül 18 nap múlva darabokban lelökődik.
Az eljárás hátránya az, hogy tartós fájdalom és több hétig tartó, erős váladékozással járó gyógyulási folyamat követi.
A fagyasztásos technika új eredményt nem hozott az aranyérbetegség kezelésében. Használata a gumigyűrűs lekötés kiegészítéseként ajánlott.
Infravörös sugaras kezelés
Az orvosi irodalom adatai szerint az injekciózásnál és a gumigyűrűs lekötésnél eredményesebb módszer. Az infravörös sugár fénysebességgel hatol be az aranyér meghatározott pontján a szövetekbe, és ott hővé alakul.
Ennek hatására a fehérjék kicsapódnak, ezért az aranyeres csomó elhal. Nagyon drága eljárás, ezért a gazdagabb országokban sem általánosan használt. A kis mérete miatt gumigyűrűzésre alkalmatlan, de panaszokat okozó aranyérbetegség kezelésére ajánlják. A külső aranyeres csomók és a bőrfüggelékek kimetszése ezzel a módszerrel elkerülhető.
Ha a gumigyűrűt felteszik, akkor az nem fáj még jobban? Legalább addig, amíg szorít?
Félek tőle, azért elég fontos helyen van.. se ülni, se hajolni, se normálisan feküdni..
Egyelőre a Reparon szokott segíteni, de el kell gondolkodnom valami komolyabbon is 🙁
Azért milyen érdekes, hogy a Reparonnak egy baktérium a hatóanyaga, és mégis milyen jól kezel: http://bit.ly/aranyerre
Az aranyér előesésekor gyulladást, nyákos, nyálkás váladékozást, viszketést, az aranyér megpattanásával vérzést okozhat. Aranyér okozta fájdalom a köztudattal ellentétben aránylag ritkán fordul elő, ilyenkor leggyakrabban nem az aranyér, hanem más végbélbetegség okoz panaszt.